İşitme Cihazı Seçimi

İşitme Cihazı Seçimi

İşitme cihazı seçerken dikkate alınacak bir çok etken vardır. Bunlardan bir çoğu işitme kaybıyla, kalanları ise kişisel tercihlerle alakalıdır. Alınacak cihazda en önemli faktör ihtiyacınız olduğu yerlerde size yardımcı olmasıdır. Kimi insanlar işitme cihazlarının olabildiğince estetik olmasını isterlerken kimileri de kullanımının mümkün olduğunca kolay kullanıma sahip olanlarını tercih ederler. Her iki durumda da ODYOPARK İşitme Merkezi‘nde uzmanlarımız Oticon, Widex ve Philips markalarından size en uygun cihazı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca alacağınız cihazın kalitesi ve markası çok önemlidir. Garanti koşulları ve servis hizmetlerinin yeterli olup olmadığını araştırmanız sizi sonrasında karşılaşabileceğiniz hiç hoş olmayacak durumlardan kurtaracaktır. Bize göre önemli olan, fiyat aralıklarını değerlendirirken cihazın markasını, garantisini ve satış sonrası hizmet yeterliliğini mutlaka göz önünde bulundurmanızdır.

3 FİZİKSEL ETKEN

İşitme kaybınızın derecesi
İşitme kaybınızın derecesi uzmanınız tarafından belirlenecektir. Bu aşamadan sonra kaybınıza uygun modeller önerilecek ve seçim yapmanız istenecektir. Eğer ileri dereceli bir kaybınız varsa kulak arkası bir model uygulanacaktır.

Kulağınızın anatomisi
Kulak kanal boşluğu kişiden kişiye değişir. Birçok kişinin kulak kanalı, kanal içi işitme cihazını rahatlıkla yerleştirebileceği kadar genişken bazı kulaklar CIC modellerin bile tam yerleştirilemeyeceği kadar dardır.

İki işitme cihazına mı ihtiyacınız var?
İki kulak ile işitmek her koşulda tek kulak ile işitmekten daha iyidir. Bu yüzden eğer çift taraflı bir kaybınız var ise iki taraflı cihaz kullanmayı düşünmelisiniz. İki taraflı cihaz kullanımı sesin geldiği yönü tayin etmenizi kolaylaştırırken, gürültülü ortamlarda daha rahat anlamanızı ve iletişim kurmanızı sağlar. Tek cihaza kıyasla iki cihazın ses kalitesi ve konforu çok daha iyidir.

5 KİŞİSEL ETKEN

İşitme cihazı seçerken kişisel ihtiyaçlarınızı mutlaka göz önüne almalısınız.

İletişim ihtiyacınız
İşitme kaybınızı düzeltmek istediğiniz durumları gözden geçirin. Nerede ve ne zaman yardıma ihtiyacınız var? İşte, evde, en sevdiğiniz hobinizle uğraşırken işitmeye dair istedikleriniz nelerdir

Cihazı kullanabilme
Kulak kanal boşluğu kişiden kişiye değişir. Birçok kişinin kulak kanalı kanal içi işitme cihazını rahatlıkla yerleştirebileceği kadar genişken bazı kulaklar CIC modellerin bile tam yerleştirilemeyeceği kadar dardır. Ya da minicik pilleri olan kanal içi modelleri, yaşınız itibari ile pratik şekilde kullanamayabilirsiniz.

Kozmetik görünüm
İşitme cihazları geniş bir ebat aralığında ve farklı renk seçenekleri ile sunulmaktadır. İsterseniz hiç görünmeyen kanal içi bir model ya da isterseniz teninize ve saç renginize uygun ve estetik bir yapıya sahip kulak arkası. Her iki seçiminizde de uzmanınız size yardımcı olacaktır.

Fiyat faktörü
İyi bir işitme, daha kaliteli bir yaşam demektir. Bu yüzden öncelikli olarak düşünmeniz gereken sağlığınızdır. Bütçenizin durumuna göre kendinize en uygun ve kişisel ihtiyaçlarınızla en üst seviyede örtüşecek bir cihaz bulmanız mümkündür. İşitme cihazları taşıdıkları özelliklere göre farklı fiyat aralıklarında satılmaktadır. Bağlı bulunduğunuz kurumun ya da özel sigortanızın işitme cihazını karşılayıp karşılamadığını araştırmayı unutmayın. Kısaca bütün bu faktörleri göz önünde bulundurup, uzmanınızın yardımıyla kararınızı vermelisiniz.

Ses kalitesi
Teknoloji bugün her yerde, herkesin farklı problemlerine daha iyi çözümler üretebilmek için büyük bir hızla ilerliyor. Bununla paralel olarak gelişen işitme cihazı teknolojisinde, cihazların performansları, ebatları, ses kaliteleri ve özellikleri her geçen gün daha da ileriye gidiyor. Bugün en gelişmiş modeller %100 dijital modellerdir. Dijital cihazlar en mükemmel ses kalitesini verebilmek için saniyede milyonlarca işlem yapabilme yeteneğine sahip güçlü bilgisayar mikro-çipleri ile çalışıyor.

ODYOPARK İşitme Merkezi‘nde nasıl işitme cihazı uygulaması yaptığımızı merak ediyorsanız lütfen buraya tıklayın.