İşitme Cihazı Tipleri

İşitme Cihazı Tipleri

İşitme cihazları farklı teknik özelliklere sahiptir ve farklı boyutlarda değişik modellerden oluşur. İşitme cihazları her ne kadar işitme sorunlarını çözmek için kullanılsa da dış görünüş olarak da kullanıcıları memnun etmek için sürekli bir gelişim/değişim yaşamaktadır. Teknoloji ve endüstriyel tasarımın her geçen gün geliştiği dünyamızda işitme cihazları da bundan nasiplenmektedir. Yıllardır boyutları git gide küçülmekte, kablosuz bağlantı, eş zamanlı çalışma ve dış etkenlere karşı daha dayanıklı olma gibi yenilikler sunmaktadır. Endüstriyel tasarımcılar farklı renkler ve şekillerde işitme cihazlarını tasarlamakta ve kullanıcılar için estetik kaygılarından biraz daha sıyrılmalarını sağlamayı amaçlamaktalar.

Oticon, Widex ve Philips tarafından üretilen ve ODYOPARK İşitme Merkezi‘nde sizlere sunulan işitme cihazlarının temel tipleri şunlardır;

IIC

Invisible In Canal – Görünmez Kanal İçi

En küçük işitme cihazlarımız, kulak kanalınızın içine yerleştirilebilir. Bunlar, görünmez işitme cihazları olarak da adlandırılır. Görünmez kanal içi (IIC) işitme cihazları, başkaları tarafından görülemeyecek kadar ileri yerleştirilir. Gizli işitme cihazını çekip çıkarabilmeniz için ince bir plastik ‘pim’ erişilebilir kalır.

Herkes tamamen görünmez işitme cihazlarına sahip olamaz. Çünkü kulak kanallarınızın bunların uygulanabileceği kadar büyük olması gerekir. IIC işitme cihazı modelleri, hafif veya orta/ileri derece işitme kaybı olan hastalar için uygundur. IIC modelleri, kulaklarınıza hassas olarak uygulanmak üzere kalıplanan özel üretim işitme cihazlarıdır.

CIC

Completely In the Canal – Tamamen Kanal İçi

Tamamen kulak kanalının içine yerleştirilen ve diğer insanlardan oldukça iyi bir şekilde gizlenen son derece gizli işitme cihazları. Bu cihazlar oldukça iyi bir şekilde gizlenir, ancak tamamen görünmez işitme cihazları değildir. Ön yüz, maksimum seviyede gizlilik için kulağınızın rengine uyum sağlayacak renktedir. CIC işitme cihazı modelleri, hafif-ileri derece işitme kaybı olan kişiler için uygundur.

Tamamen Kanal İçi (CIC) işitme cihazları farklı ses ortamlarına otomatik olarak ayarlanır – böylece gün içinde bu işitme cihazlarının ayarlarını değiştirmenize gerek kalmaz. Ancak manuel olarak kontrol etmeyi tercih etmeniz durumunda, CIC işitme cihazları düğme için gerekli alana sahip biraz daha büyük ön yüzü sayesinde, size bir kontrol düğmesi seçeneği sunar.

ITC

In The Canal – Kanal İçi

Tamamen Kanal İçi işitme cihazlarından biraz daha büyüktür. Bunlar, Bluetooth işitme cihazları olabilir – böylece akıllı telefon, TV ve diğer cihazlara kablosuz olarak bağlanabilirsiniz. Küçük bir ön yüz, kulağın daha aşağı bir tarafında görünebilir. Ses seviyesini kontrol etmek için bir ses seviyesi tekerleği ve programı kontrol etmek için bir düğme bulunabilir.

Bluetooth işitme cihazları olarak, ITC işitme cihazlarını birçok dijital eğlence ve iletişim cihazı ile ve uzak mikrofon ve uzaktan kumandamız gibi özel işitme bakımı aksesuarları ile eşleştirebilirsiniz. ITC işitme cihazlarını bağlamak kolaydır. iPhone ve diğer akıllı telefonlar için ücretsiz işitme cihazı uygulamamızı kullanabilirsiniz.

ITC işitme cihazlarının daha büyük olan boyutu, küçük işitme cihazı modellerine göre kullanımı daha kolay hale getirir. Bu model, çok küçük işitme cihazlarını kullanmakta zorlanabilecek hastalar için uygundur. ITC işitme cihazı modelleri, hafif-ileri derece işitme kaybı olan kişiler için uygundur. Kulaklarınıza hassas olarak uygulanmak üzere kalıplanan özel işitme cihazlarıdır.

ITE

In The Ear – Kulak İçi

Bu tip işitme cihazları daha geniş aralıkta işitme kayıpları için kullanılabilir. Daha büyük ebatları sayesinde, kulak içi modellerin içerisine büyük amplifikatörler yerleştirilebilir. Bu sayede ileri dereceli işitme kayıplarına kadar cevap verebilir. Büyük boyut sayesinde daha pil pille daha uzun süreli kullanım ve kablosuz bağlantı teknolojilerini de içerebilir. Büyük olmaları aynı zamanda takıp çıkartmak, temizlemek ve pil değişimi açısından kullanımlarını daha kolay kılar.

RITE

Receiver In The Ear – Kulak İçi Hoparlör

RITE model işitme cihazlarında hoparlör, işitme cihazının kulak arkasında kalan kabininin içinde değil, ultra ince bir hortumun ucunda muntazam bir biçimde kulak kanalınıza yerleştirilir. Hoparlör kulak kanalında yumuşak ve açık bir kubbe içinde ile ya da mikro kalıp içerisine yerleştirilerek kullanılır. RITE teknolojisi daha iyi ses kalitesi ve yüksek seviyede konfor sunar.

BTE

Behind The Ear – Kulak Arkası

Kulak arkası modeller daha büyük amplifikatör ve daha büyük pile sahip olduklarından kanal içi cihazlara göre daha güçlüdürler. Son derece dayanıklıdırlar ve bu onları özellikle çocuklar için mükemmel bir seçim haline getirir. Ten ve saç renginize uyumlu birçok farklı renk seçeneği mevcuttur. Kulak arkası işitme cihazlarında tüm elektronik parçalar kulak arkasına yerleştirilen kabin içerisinde yer alır ve ses kulak kanalınıza, bir ucu işitme cihazının boynuzuna tutturulmuş diğer ucu ise bir kulak kalıbının içine montajlanmış şeffaf bir hortum aracılığı ile gönderilir.

BTE SP/UP

Behind The Ear SuperPower – Süper Güçlü Kulak Arkası
B
ehind The Ear UltraPower – Ultra Güçlü Kulak Arkası

Süper Güçlü ya da Ultra Güçlü Kulak arkası modeller çok daha büyük amplifikatör ve daha büyük pile sahip olduklarından son derece güçlü ve dayanıklıdırlar. Bu onları özellikle çok ileri dereceli işitme kaybına sahip kişiler için mükemmel bir seçim haline getirir. Ten ve saç renginize uyumlu birçok farklı renk seçeneği mevcuttur. Süper veya Ultra güçlü kulak arkası işitme cihazlarında tüm elektronik parçalar kulak arkasına yerleştirilen kabin içerisinde yer alır ve ses kulak kanalınıza, bir ucu işitme cihazının boynuzuna tutturulmuş diğer ucu ise bir kulak kalıbının içine montajlanmış şeffaf bir hortum aracılığı ile gönderilir.