Piller

Sıkça Sorulan Sorular – İşitme Cihazı Pilleri

Hayır, piller serin ve kuru bir yerde saklamanız yeterlidir. Buzdolabında saklamanızı tavsiye etmiyoruz.
İşitme cihazınız için gerekli olan pilleri dilediğiniz yerden satın alabilirsiniz. Mümkünse öncelikli tercihiniz işitme merkezleri olmalıdır. İşitme cihazı pili olduğuna ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat etmeniz gerekir.
İşitme cihazları için uygun olan voltaj saat pillerinden farklıdır. Alacağınız pil 1.4 volt olmalıdır. İşitme cihazı pilleri 5, 10, 13, 312, 675, 675 Power numaralarına sahiptir ve dünya çapında aynıdır. Pilin numarasını hatırlayamadığınız durumlarda pil paketinin rengini aklınızda tutabilirsiniz. Her bir numara pile ait paket rengi tüm dünyada aynıdır.
Pil çeşitlerini kolayca birbirinden ayırmanıza yarıyor. Böylece kullandığınız pilin numarasını hatırlayamazsanız bile bu evrensel renklendirme sayesinde daha kolay hatırlayabilirsiniz.

Her pil numarasının bir rengi vardır, şöyle ki;

Kesinlikle hayır. Saat pillerinin voltajı genellikle daha yüksektir. Bu sebeple işitme cihazınızda kalıcı hasara sebep olabilir.

Zinc Air kelimesinin Türkçe’si Çinko-Hava anlamına gelir. İşitme cihazlarındaki kullanılan pillerin üretim/kullanım şeklini ifade eder. İşitme cihazı pilinin üzerindeki etiketi çıkarttığınız zaman ortamdaki havayı pilin içine alır ve normal pillerden çok daha fazla bir enerji yoğunluğu sağlayarak çalışır. Zinc Air teknolojisi ile aynı boyutlardaki pillere göre iki kat daha fazla kullanım ömrü sağlanır.

Son yıllarda bazı modeller dahili şarj edilebilir piller üretilmektedir. Bu piller yaklaşık 18-25 saat arası kullanım süresi tanımaktadır. Bu nedenle düzenli olarak her gün şarj edilmesi gerekmektedir. Bu şarj için de sadece kendine uygun özel şarj cihazı olması gerekmektedir. Bu nedenle maliyet olarak şarj cihazı ve dahili piller kullan at pillerden daha fazla maliyet oluşturmaktadır. Şimdilik herkes için olmasa da özellikle; hareket kısıtı olan, el becerisi olmayan ya da bebek/çocuk hastalar için tercih edilmektedir.

 Pilleri kullanım süreleri pilin markası ya da işitme cihazının; marka, model, teknik özellikler ve kullanım alışkanlıklarına göre değişiklik göstermektedir. Kullanım tecrübelerinize ve tanınmış markalara göre tercih yapabilirsiniz.